Home Art - Moda Evi


go to the

project page


download here:

pdf


Home Art - Moda Evi

ÇARPICI MANZARA

Potansiyeli Mimar Şule Ertürk Gaucher ve İpek Baycan tarafından ortaya çıkarılan Moda’daki eski daire, ev sahibi Muharrem Duş için modern, çarpıcı ve fonksiyonel çözümlere sahip yeni bir yaşam alanına dönüşmüş.Ev sahibi ile kısa kısa;

-Ev size ne hissettirmeli?

Matematik öğretmeniyim ve yay ın işiyle uğraşıyorum. işim gereği matematik kitapları yazıyorum, bunun için zaman zaman otel gibi sakin yerlere kapanıyorum. (çalışma ortamım benim için çok önemli; düzenli olması, sakin ve dinlendirici olması, dikkat dağıtan unsurların olmaması gerekiyor.

-Neden Moda?

İş yerim Kadıköy’de.

-Bu eve ilk girdiğinizde ne hissettiniz?

Kapıdan girince aradığım dairenin burası olduğunu hissetm iştim; deniz, tarihi yarımada manzarası ve bina ile deniz arasindaki yeşillik ve ağaçlar muhteşemdi.

-Hayalinizde neler vardı, sonuç; ne oldu?

Mimarların heyecanı benden fazlaydı, benim bakış açıma kadar dairenin her yerini değiştirmeye kararliydılar. Sunduklan proje buyuk değişiklikler gerektiriyordu, diğer yandan dairenin planına çok uygundu -bu plan için Rezzan Çökelek’e çok teşekkür ederim-. Daireyle ugraşırlarken benimle de uğraşmak zorunda kaldılar, ben açık mutfak istemiyordum, ama ikna ettiler, salonun zemin inin yarısını taş yaptılar, istemiyordum bunu, şimdi tamamını mı yaptırsaydım diyorum, çünkü yerden ısıtmayla harika oluyor. Bir ara dairedeki tum bölme duvarlar kaldırıldı, bomboş kocaman bir alan ortaya çıktı, bu sırada bu dairede böyle mi oturulsa diye düşünmüştüm. Bana göre, bu daire etkileyici ama suslu, ihtişamlı değil. Mimarların bu daire için kullandığı maskülen tanımını hissedebi liyorum Kızım Asude de sorularınıza baktı ve bu dairede kendini özgür hissettigini, evin kendisine geniş imkanlar sunduğunu söyledi.

"Ana giriş holünü büyütürken, koridoru tek düzlemde mekanlara ulaşılabil ir yaptık. Bu değişiklik sayesinde ana yaşam alanının hakim olduğu manzara tum ev boyunca hissedi lir oldu ve kullanilan aynalarla manzara evin her noktasına taşındı cam gibi geçi rgen yüzeyl er sayesinde heryerden algılanır hale geldi.'

Moda’da şık çizgiler taşıyan dairenin mimarları Şule Erturk Gaucher ve lpek Baycan, birlikte kurduk la rı Slasharchitects' i; "kentsel bağlamda mekan üretim biçimlerini " a raştıran, mimarlığı; kentsel işletimsel ve mekansa l potansiyelleri ortaya çıkartmak için ara yüz ola rak kurgulamayı hedefleyen bir mimari oluşum." ola rak tanı mlıyor. Tasar lanabilir her konu ve ölçeği girift bir şekilde ele alarak, hepsine aynı hassasiyette yaklaşımı önemsedik lerini belirten mimarlar, 2013 yılından bu yana kentsel tasarım, mimari ve iç mimarlık ölçek lerinde farklı projeler geliştiriyor. Bu projelerden biri de Muharrem Duş'un baştan yaratıla n Moda'daki 250 metrekarelik daires i. Bir arkadaşları vesi lesiyle tanıştıklarını belirten mimarlar, ev sahibi istekleri konusunda çok net oldugu için hemen anlaştıklarını ve yola koyulduklarını ekliyor. Kendileri de Moda sakini oldugu için sahilde yürüyüş yaparken binanın kimliğini oluşturan dış ceplerin varlığının iç mekana olan etkisini hep merak eden mimarlar, proje kendilerine geldiği zaman heyecanla hemen evi görmeye gitmiş. Evin konumu ve potansiyeli sebebiyle daha açık planlı ve manza raya oldukça hakim bir konut bekleyen mimarlar, ilk girdiklerinde evin karanlık oluşuna biraz şaşırmış. Giriş holünün_ darlığı, salonun basık tavanina ragmen doğramaların oldukça kalın ve bölünmüş olmas ı, kapalı mutfağin salon ile ilişkisinin zayıf oluşu ve odalara giden koridorun z ikzak yaparak surek liligini kaybetmiş oluşu ve evin ana mahalleri ile dolaylı ilişkisi ilk mudahale etme k istedikleri şeyler olmuş Evin potansiyelini açığa çıkartmak kendileri için en önemli parametre olmuş; "Evin mevcut planlanlamasında mahremiyet fazla önemsenmişti. Örneğin kapalı mutfak ve mutfak hizasının koridordan taşması evin küçük görünmesine sebep oluyordu.

*"Evdeki en kritik degişiklik salon­ giriş –mutfak birlikteliğinin yeniden oluşturulmasında oldu. Salonun cephesindeki dogramal arın değiştiri lmesi ve cepheyi bölen kolon-duvar ilişkisini alaşağı etmek, iç-dış ilişkisini ve balkonun da evin bir parçası olma hissini güçlendirildi.

Bir yandan da evin yapıldığı dönem ve yaşayanların alışkanlıkları düşünülünce bu anlaşılabilir bir durum. Türk aile yapısının aktif kullanilan mutfağının genellikle çok da yaşam alanından izlenmesi istenmez; mutfakta üretimden doğan ses, koku gibi etkilerin yaşam alanına geçişinden rahatsız olunur. Bugünün yaşam koşullarını ve ayni zamanda ev sahibinin yaşam alışkanlıklarını da göz önünde bulundurarak evi çok daha geçirgen hale getirme yönünde planlamayı yapısal olarak değiştirmeye karar verdik." diyen mimarlar, ev sahibinin talepleri dogrultusunda çarpıcı bir manzaraya sahip olan dairenin manzarasını mümkün mertebede algilanir hale getirmek , evi daha aydınlık ve geniş kullanım alanlarını sağlar hale getirmek üzere kolları sıvamış.

Yalniz yaşayan, hafta sonları ise kızı ile birlikte vakit geçiren ev sahibi özellikle kızı için tasarlanacak odanin arkadaşlarını da davet edebileceği esnek bir oda olmasinı istemiş. 80 metrekarelik salona sahip oldugu içinse, salonda farklı alanlar talep etmiş. Bunun başında ise matematik kitapları yaza rı oldugu için sakin biçimde çalışabileceği bir köşe yer almış. Salonda yer alan çalışma bölümü bu motivasyon ile tasarlanmış. Aynı zamanda evde büyük yemek davetleri vermek istedigi için geniş bir yemek masası da evin olmazsa olmazlarından olmuş . Planlama anlaminda bir ardiye, geniş bir genel banyo, sauna ve jakuzili bir ebeveyn banyosu çıkartmak için ıslak hacimlerin yer aldığı mahal baştan planlanmış. Ebeveyn odası geniş tutulurken, bir misafir odası ve bir de esnek çocuk odası tasarlanmış. Ev genel olarak maskulen-modern bir tarzda tasarlanm ış. Malzemelerde ise en çok kullanilan dogal meşe olmuş. Meşenin farklı cilaları ve tonları ile yapılan kombinasyon lar ve nötr renkli tugla kullanımı ile evin genel karakteri oluşturulmuş.

Mevcut mutfağı tamamen yeniden kurgulayarak yarı açık mutfak haline getirdik. Salon ile görsel ilişki sürekli olan mutfağı da manzaraya hakim hale getirmek hedeflerimizden biriydi. Bu müdahaleler ile salon mutfak alanı çok daha büyük algılanırken mutfağın önünde yer alan bar sayesinde, mutfağın yemek bölümü ile ilişkisi güçlendirildi.

Ebeveyn odasında kullanilan dokular ve renkler maskulen çizgileri vurguluyor.